Home » Archives by category » Bota (Page 3)

Ministri i Jashtëm i Turqisë e paralajmëron Greqinë: Nëse situata eskalon, s’ka kthim mbrapa

Ministri i Jashtëm i Turqisë e paralajmëron Greqinë: Nëse situata eskalon, s’ka kthim mbrapa

Turqia e ka akuzuar Greqinë për veprime provokuese si dhe ka paralajmëruar se nuk do të ketë kthim mbrapa nëse tensionet eskalojnë. Kjo vjen pas tensioneve territoriale në ishujt e Egjeut dhe dështimit të Athinës për t’ia dorëzuar Ankarasë ushtarët turq të cilët ikën në Greqi pas tentim puçit, transmeton…

SHBA: Plan për legjislacion të kufizimit të lehtësimit të sanksioneve ruse

SHBA: Plan për legjislacion të kufizimit të lehtësimit të sanksioneve ruse

Lideri udhëheqës demokrat në Senatin e Shteteve të Bashkuara, Charles Schumer, nga Nju Jorku, tha se planifikon paraqitjen e ligjislacionit dypartiak, me të cilin do të kërkohej që presidenti Donald Trump, do të duhej të kishte miratimin e Kongresit, për tërheqje të sanksioneve, që aktualisht janë të imponuara kundër Rusisë.…

PE: Kryetar i ri është zgjedhur italiani Antonio Tajani

PE: Kryetar i ri është zgjedhur italiani Antonio Tajani

Ligjvënësit evropianë e kanë zgjedhur politikanin italian të qendrës së djathtë, Antonio Tajani, për president të ri të Parlamentit Evropian. Presidenti i deritashëm, Martin Schulz, largohet nga Brukseli dhe kthehet në skenën politike të Gjermanisë. Zoti Tajani triumfoi kundër bashkështetasit të tij, Gianni Pittella, politikan i qendrës së majtë, pasi…

Mbreti i Bahreinit flet për komplot

Mbreti i Bahreinit flet për komplot

Pamje nga protestat e mëhershme në Bahrein Marrëdhëniet Iran-Bahrein janë tensionuar prej protestave Mbreti i Bahreinit thotë se është zbuluar një komplot kundër vendit të tij dhe se është i mbështetur nga jashtë. Kjo deklaratë vjen në kohën kur vendi ka gati një muaj që përjeton protesta anti qeveritare. Mbreti…

Zyrtarja amerikane thotë se trajtimi i gazetarit të REL-it është i papranueshëm

Zyrtarja amerikane thotë se trajtimi i gazetarit të REL-it është i papranueshëm

Zyrtarja e lartë e Departamentit amerikan të shtetit, Nisha Biswal, e ka kritikuar trajtimin e gazetarëve të Radios Evropa e Lirë në Turkmeni, ku një bashkëpunëtor ballafaqohet me dënim me burg për shkak se ka pasur duhan përtypës. Në rastin e fundit të një vargu të keqtrajtimeve, ku janë përfshirë…

Mediat: Trump zgjedh guvernatoren e Karolinës Jugore për ambasadore në OKB

Mediat: Trump zgjedh guvernatoren e Karolinës Jugore për ambasadore në OKB

Presidenti i zgjedhur i SHBA-së, Donald Trump, ka zgjedhur guvernatoren e Karolinës Jugore, Nikki Haley, vajzën e një imigranti nga India, e cila ka pak përvojë ndërkombëtare, që të jetë ambasadore e SHBA-së në OKB, ka njoftuar AP bazuar në shkrimet e mediave amerikane. Guvernatorja, 44 vjeçare, e ka pranuar…

Nga shpërthimi i bombës vriten tre paraushtarakë pakistanezë

Nga shpërthimi i bombës vriten tre paraushtarakë pakistanezë

Forcat paraushtarake në Pakistan pas një shpërthimi me bombë në vitin 2014 Forcat paraushtarake në Pakistan pas një shpërthimi me bombë në vitin 2014 Shpërndaje Print Nga një shpërthim i një bombe, që kishte objektiv forcën paraushtarake të Pakistanit, në qytetin Peshawar, u vranë tre veta dhe u plagosën të…

Turqia tërhoqi ligjin e kundërthënshëm për martesat me të mitur

Turqia tërhoqi ligjin e kundërthënshëm për martesat me të mitur

Pas kritikave të shumta, Turqia e ka tërhequr ligjin i cili do t’u mundësonte personave që kanë abuzuar me fëmijë t’i shmangen dënimit nëse martohen me viktimën. Disa orë përpara një votimi përfundimtar për projekt ligjin, kryeminsitri Binali Yildirim tha se qeveria po e tërhiqte atë për rishikim të mëtejmë…

Pakistan: Dhjetëra të vrarë nga eksplodimi në një tempull fetar

Pakistan: Dhjetëra të vrarë nga eksplodimi në një tempull fetar

Zyrtarët thonë se nga eksplodimi i bombës në një tepull Sufi në pjesën jugperëndimore të Pakistanit, janë vrarë dhjetëra vetë dhe plagosur shumë të tjerë. Ministri i brendshëm në provincën Baluçistan, Mir Sarfaraz Ahmet Bugti, u tha sot reporterëve se nga eksplodimi në tempullin, Shah Noorani, në veri të qytetit…