Home » Archives by category » Kryesore (Page 164)

Vazhdon shkatërrimi i pyjeve. Rama, vetëm premtime në Letër e asnjë masë konkrete

Vazhdon shkatërrimi i pyjeve. Rama, vetëm premtime në Letër e asnjë masë konkrete

Nga Alfred Gjikolaj, Kryetar i FDSH në Milano Kohët e fundit është shtuar shumë tregu i drurve që dalin nga Porti i Durrësit. Sipas disa fornitorëve që furnizojnë me dru piceritë në Itali e në vecanti në Milano deklarojnë se kohët e fundit drutë vijnë nga Shqipëria, sepse Rumania i…

Arrestohen tre italian per gjueti te paligjshme ne Lezhe. FDSH pergezon iniciativen e Qeverise per ndalimin e gjuetise.

Arrestohen tre italian per gjueti te paligjshme ne Lezhe. FDSH pergezon iniciativen e Qeverise per ndalimin e gjuetise.

Alban Daci Duhet te falenderohet vendimi i Qeverise qe ka vendosur ndalimin e gjuetise se paligjshme. Shqiperia ka pasur nje nder faunat me te pasura ne rajon e kjo fale natyres dhe ndalimit te saj gjate regimi. Ne keto 20 vite tranzicion si dhe pas ngjarjeve te vitit ’97 shqiptaret…

Obama dhe Merkel bisedojnë për traktatet në Krime

Obama dhe Merkel bisedojnë për traktatet në Krime

Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti amerikan Barak Obama gjatë një bisede telefonike që kanë zhvilluar sot, shpalljen e pavarësisë nga ana e Krimesë dhe aneksimin e saj me Rusinë e kanë cilësuar si një “goditje të palejueshme për integritetin territorial të Ukrainës”. Sipas një njoftimi të lëshuar nga zyra…

Situtata e Krimese sot eshte e ngjashme me pushtimin nga Gjermania te Moravia e Bohemia

Situtata e Krimese sot eshte e ngjashme me pushtimin nga Gjermania te Moravia e Bohemia

Alban Daci Me 14- 15 mars 1939 si pasoje e presionit te Gjermanise, Sllovakia shpall pavaresine, duke krijuar keshtu Republiken Sllovake. Gjermania, duke shkelur traktaktin e Monakos, pushton rajonet e kufirit te Boemise e Moravia, duke i bashkuar ne nje Protektorat. E njejta situate eshte edhe rasti i sotem i…

Protestat pro-ruse përhapen në lindje dhe jug të Ukrainës

Protestat pro-ruse përhapen në lindje dhe jug të Ukrainës

Në Donetsk, rreth 5,000 protesues kanë marshuar në qytet, duke thyer dyer e dritare. Duke brohoritur “Donetsk, Krimeja, Rusia”, ata po ashtu kanë bërë thirrje për referendum për ndarje nga Ukraina. Demonstruesit kanë marshuar jashtë zyrës së prokurorit në Donetsk dhe kanë kërkuar lirimin e guvernatorit të vetëshpallur, Pavel Gubarev,…