Home » Archives by category » Kulture (Page 9)

Poezi- QYTETI IM

Poezi- QYTETI IM

Shkroi Meri Rita Oxha Më shfaqet befas shtëpia ime e fëmijërisë si një pemë e vetmuar në pritje të zogjve të ikur përtej detit…     Heshtja më shoqëron E brënga Më përgjak gjunjët Duke më rrëzuar Në një kujtim Të hershëm…     Kur isha e vogël Se dija…

Poezi-BËHET MIRË

Poezi-BËHET MIRË

Avni A Maksuti, Prishtine BËHET MIRË Do të bëhet mirë sot apo nesër.?! Bëhet mirë ndoshta por kur,nuk e dijmë ne, Bëhet mirë fjala e mirë në vepër, Bëhet mirë vetëm kur bëhemi të mirë ne, Do të bëhet mirë gjithmonë themi, Bëhet mirë ndoshta se në ëndrra shpresojmë, Bëhet…

Alma Mahler: Në zemrat e burrave

Alma Mahler: Në zemrat e burrave

Alda Bardhyli “Klimt më puthi”. Alma Schindler, një vjeneze e veshur me fustanet e gjata dhe mëngët plot dantellë dhe vështrimin plot jetë, shkroi kështu në ditarin e saj, një mbrëmje shtatori. Vjeshta ndihej kudo rrugëve të Vjenës, ndërsa Alma vazhdonte të risillte në mendje çastin kur Gustav Klimt, një…

Konfirmohet vërtetësia e eshtrave të Isa Boletinit

Konfirmohet vërtetësia e eshtrave të Isa Boletinit

Analizat gjenetike-molekulare në Strazburg e kanë dhënë përgjigjen e tyre përfundimtare se mes eshtrave të dërguara për analiza janë edhe ato të heroit kombëtar Isa Boletini dhe djalit të tij, të cilët tashmë i janë dorëzuar Institutit të Mjekësisë Ligjore në Prishtinë. Drejtori i Institutit të Mjekësisë Ligjore, Arsim Gërxhaliu,…

1 7 8 9