Home » Archives by category » Lifestyle (Page 17)

Paolo Sorrentino fiton çmimin Oskar si filmi më i mirë i huaj me “Bukuria e Madhe”

Paolo Sorrentino fiton çmimin Oskar si filmi më i mirë i huaj me “Bukuria e Madhe”

Regjizori ka falenderuar Fellini, Martin Scorsese dhe Diego Armando Maradona Paolo Sorrentino pas 15 vitesh e risjellë çmimin Oskar në Itali me filmin e tij “Bukuria e Madhe”. Sorrentino ka falenderuar të gjithë aktorët, produktorët dhe ekipin. Suksesi i Sorrentinos është pritur më shumë entuaziazëm edhe në Itali, ku shumë…

Shqiptarët, për dhjetë vjet ishin zotër të Jerusalemit

Shqiptarët, për dhjetë vjet ishin zotër të Jerusalemit

Bajram Peçi, Gazeta Shqip Mehmet Ali duke hyrë në Jerusalem Jerusalemi dhe shqiptarët, ç’lidhje mund të kenë mes tyre? Asnjë! Janë jo pak, por 1736 kilometra larg njëri-tjetrit. Por…mos u nxitoni! Prisni aq sa të keni kohë të shfletoni historinë mijëravjeçare të qytetit të Davidit dhe Solomonit, të Jezu Krishtit…

Jeta dhe veprimtaria e Gjergj Kastriotit-Skënderbeut deri më 1443

Jeta dhe veprimtaria e Gjergj Kastriotit-Skënderbeut deri më 1443

Gjergj Kastrioti lindi rreth vitit 1405. Ishte fëmija i parafundit në familjen me shumë fëmijë të Gjonit e të Vojsavës. Këta kishin katër djem (Stanishën, Reposhin, Konstandinin e Gjergjin) dhe pesë vajza (Marën, Jellën, Angjelinën, Vlajkën e Mamicën). Kur lindi Gjergji, i ati, Gjon Kastrioti, ishte sundimtar i një shteti…

SHBA, NASA zbulon 715 planetë të reja

SHBA, NASA zbulon 715 planetë të reja

715 planetë ka zbuluar në galaksinë e Tokës, agjencia hapësinore e Shteteve të Bashkuara-NASA Shkencëtarët njoftuan ditën e mërkurë se teleskopi i fuqishëm i NASA-s, i quajtur Kepler, është përdorur për të gjetur këto planetë dhe se tani janë mbi 1,700 planete të identifikuara në galaksinë tonë. Ata bënë të…