Home » Archives by category » Opinione (Page 67)

A po shkojmë drejt rrëzimit të demokracisë?

A po shkojmë drejt rrëzimit të demokracisë?

Shkruar nga  STEIN RINGEN*  Në Athinën e lashtë, demokracisë iu deshën 250 vjet që të shpërbëhej. Ishte krijuar një formë krejt e re e qeverisjes, ku njerëzit vetëqeveriseshin. Ajo ishte një periudhë e mrekullueshme. Athina pati rritje në pasuri dhe kapacitete, luftoi sfidën e persëve, u shndërrua në fuqinë udhëheqësve…

Dilema shqiptare: Idealizëm pa iluzione.

Dilema shqiptare: Idealizëm pa iluzione.

Alban Daci Sot duket sikur jetojmë në një shoqëri, ku gjithçka ka ndryshuar. Ato që historikisht kanë qenë njohur si vlera të vërteta njerëzore, sot rëndomtë duket se  po konsiderohen si antivlera.  Disa këtë e quajnë si progres pozitiv të shoqërisë civile. Megjithatë, jo çdo progres quhet pozitiv nëse ai…

Zoti Bolino, na ndihmoni të gjejmë të vërtetën!

Zoti Bolino, na ndihmoni të gjejmë të vërtetën!

Letër e hapur, botuesit Karlo Bolino për studentët italianë që studiojnë për Mjekësi në Shqipëri në universitetin “Zonja e Këshillit të Mirë”. Zoti Bolino, nuk kisha ndërmend t’ju drejtohesha me një letër të hapur, sepse nuk është në natyrën time që t’i spektakolarizoj çështjet gazetareske, por, pasi lexova një intervistë…

FASHIZËM PUBLIK NË MINISTRINË E KULTURËS

FASHIZËM PUBLIK NË MINISTRINË E KULTURËS

Tafil Duraku Për studiues, vëzhgues, përcjellës e njohës të hollë të zhvillimeve “patriotike” e “kombëtare” në “Republikën e Kosovës”, kudo, sidomos, në Ministrinë e Kulturës, tash e pesëmbëdhjetë vjetë, situata është shumë e qartë, sepse, ajo ministri, prej se e ka marrë drejtimin e saj LDK&Co, është shndërruar në një…

Obama viziton Italine duke e falenderuar per armet kimike te Sirise. Shqiperia mbetet jashte interesave amerikane

Obama viziton Italine duke e  falenderuar per armet kimike te Sirise. Shqiperia mbetet jashte interesave amerikane

Alban Daci Presidenti Obama ka nisur nje tur vizitash ne disa vende kryesore europiane te cilen e mbylli me viziten ne Rome dhe sonte eshte ne vizite zyrtare ne Arabine Saudite qe koencidon edhe me 70 vjetorin e clirimit. Ne koferencen e perbashket Obama ju drejtuar kryeministrit Renzi duke falenderuar…

Na mbyti varfëria në kulturë

Na mbyti varfëria në kulturë

Si varfëria kulturore ashtu edhe materiale do të vazhdojnë të mbisundojnë në një botë libri ku gjithçka është rrëzuar nën peshën e ligjeve të hekurta të një ekonomie të mbetur e pakuptuar 1. Libri shkencor: Vazhdon të jetë në versionin në letër shumë i dobishëm, por përhapet edhe në formën…

KUR SKLLAVËRIA QUHET “PUNËSIM”

KUR SKLLAVËRIA QUHET “PUNËSIM”

SOKOL SHAMETI Kohët e fundit, termi “fason” po fiton një aureolë respekti të inkurajuar në mënyrë tashmë të hapur edhe nga vetë ndërhyrja e qeverisë. Vetëm një javë më parë, ishte ministri i Mirëqenies ai që vizitoi një ndërmarrje masonerie, brenda së cilës çdo gjë dukej aq bukur në televizor…

Putinizmi shqiptar mban peng Shqiperine

Putinizmi shqiptar mban peng Shqiperine

Alban Daci Shqiperia ne planin nderkombetar ka pasur gjithmone nje dileme te rendesishme pa zgjidhe. Te shkojne me Perendim apo me Lindjen. Kjo lloj dileme ndodh per shkak te dy faktoreve: Orientimi i shqiptareve, i historise shqiptare, i popullit shqiptar, kultures shqiptare e vete identitetit kombetare shqiptar eshte puro europian…