Home » Archives by category » Opinione (Page 69)

8 Marsi- festojne ne varferi

8 Marsi- festojne ne varferi

Alban DACI Varferia vazhdon te jete plaga e shoqerise. Shume qeveri jane nderruar ne keto 20 vjet, por asnjera prej tyre e kane marre seriozishte fenomenin e varferise. Korrupsion gjithmone i pranishem ne cdo qelize shteterore, mungesa e reformave te rendesishme ne lidhje me tre un e punes dhe mekanizmat…

KRIMEJA SI KRENARI E FITORËS RUSE MË (1853-1856) NGACMON F. RUSE!

KRIMEJA SI KRENARI E FITORËS RUSE MË (1853-1856) NGACMON F. RUSE!

Gadishulli i Krimesë një histori e përsëritur e luftërave me karakter botërore. Por Ukraina sot, s` është kafshatë e cila mund të kapërdihet aq lehte nga Rusia e cila futet në mënyrë arbitrare, kinse për t`i mbrojtur pakicat ruse, në shtetin me shumicë absolute të popullsisë ukrainas me përkatësi kombëtare…

Integrimi europian dhe Shqipëria

Integrimi europian dhe Shqipëria

Alban Daci Integrimi europian është një proces i gjatë i që nis menjëherë pas Luftës II Botërore e kishte për qëllim fillimisht mekanizmat e përbashkët te bashkëpunimit ekonomik mes vendeve europiane, të cilët duke pasur interesa të ndërsjella nuk do të mund të bënin luftëra së bashku ashtu siç kishin bërë…

Pergjigje per Unionin Kristian Shqiptar.

Pergjigje per Unionin Kristian Shqiptar.

Te Nderuar Miq. Ne kuader te ristrukturimit te plote te politikes dhe vizionit te Demokristianeve ne Shqiperi, pas nje periudhe te gjate konsultash, kontributesh, bashkimesh vullnetare, Shoqata “Mbrojtja e te Drejtave Civile”, e themeluar dhe e Regjistruar ne Gjykaten e Rrethit Gjyqsor Tirane, me daten 21.12.2005 ndryshon emer dhe aktivitet…

Jam me banorët e Qafë-Mollës

Jam me banorët e Qafë-Mollës

Ndjek më vëmendje dhe shqëtësim cështjen e ndërtimit të Tec-it në Qafë-Mollë, në të cilën firma turke pas një një koncesioni të fituar ka filluar punimet e ndërtimit. Unë, Eduart Ndocaj, kryetar i Frontit Demokristian Shqiptar duke qenë  edhe nja nga familjet më të njohura e të respektuara mërditore shpreh…

Pse jetojmë?

Pse jetojmë?

Faik KRASNIQI Lumturohemi me faktin që jetojmë në këtë jetë, që na pushton fort nën krahët e saj dhe na dhuron emocione të paimagjinuara, ëmbëlsohemi me freskinë dhe aromën e puthjeve që na dhuron dashuria e jetës sonë, meditojmë dhe ëndërrojmë për diçka më shumë, gjithmonë më shumë, sa herë…

Fronti Demokristian Shqiptar: Kisha Orthodokse shqiptare duhet te kthehet tek Shqiptare.

Fronti Demokristian Shqiptar: Kisha Orthodokse shqiptare duhet te kthehet tek Shqiptare.

Fronti Demokristian Shqiptar duke qene se eshte nje levizje e fuqishme politke shqiptare, e cila nder te tjera mbeshtet vlerat origjinale te krishterta shqiptare reagon ne lidhje me marrjen peng te Kishes Orthodokse Shqiptare nga interesa e politika antikombetare. – Fronti Demokristian Shqiptar, si perfaqesues te fundit e te vetem…