Home » Archives by category » Rajoni (Page 22)

Maqedoni: 13 vetë, përfshirë doganierë, të arrestuar për kontrabandim

Maqedoni: 13 vetë, përfshirë doganierë, të arrestuar për kontrabandim

Policia e Maqedonisë thotë se i ka arrestuar 13 vetë, përfshirë edhe shefin e zyrës së doganave në vendkalimin kufitar Maqedoni – Bullgari, të dyshuar për pjesëmarrje në një unazë të kontrabandimit të rrobave nga Greqia dhe Bullgaria. Zëdhënësi i policisë, Ivo Kotevski, tha sot se grupi ishte nën mbikëqyrje…

Kosova tani do ketë ushtrinë e saj

Kosova tani do ketë ushtrinë e saj

Dionis Xhafa  Nga FSK, tashmë ushtria e shtetit të Kosovës do të quhet Forcat e Armatosura të Kosovës. Kryetari i këtij Komisioni, Ahmet Isufi, thotë se me themelimin e kësaj Force do të formohet edhe një komision i veçantë brenda Parlamentit për mbikëqyrjen e FAK-ut. Ky proces ka kaluar në…

Studentët shqiptarë, telashe të hyjnë në Maqedoni

Studentët shqiptarë, telashe të hyjnë në Maqedoni

Rreth 130 studentë shqiptarë nga Kosova, Shqipëria dhe Presheva, të cilët studiojnë në dy universitete shqiptare në Maqedoni, Universitetin Shtetëror të Tetovës dhe Universitetin e Evropës Juglindore në Tetovë, gjatë nëntë muajve të fundit, po përballen me pengesa nga ana e autoriteteve policore maqedonase, gjatë kalimi të pikave kufitare të…

Zgjedhjet pengesë e zbatimit të Marrëveshjes së Brukselit

Zgjedhjet pengesë e zbatimit të Marrëveshjes së Brukselit

Zbatimi i marrëveshjes ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit të arritur më 19 prill në Bruksel, pritet të zvarritet nga zgjedhjet e sivjetme në Serbi dhe Kosovë. Baronesha Catherine Ashton, në cilësinë e ndërmjetësues në dialogun ndërmjet kryeministrave Hashim Thaçi e Ivica Daçiç, është duke angazhuar edhe një takim në nivel kryeministrash për…

Thaçi takoi Kurzin dhe Llukshiqin

Thaçi takoi Kurzin dhe Llukshiqin

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur sot ministrin e Punëve të Jashtme të Austrisë, Sebastian Kurz. Siç njofton kabineti i kryeministrit, në takim është biseduar për zhvillimet politike në Kosovë dhe në rajon, për marrëdhëniet ndërshtetërore mes Kosovës dhe Austrisë dhe për perspektivën evropiane dhe euroatlantike të Kosovës. Po…

Edhe një rangim skandaloz i USHT

Edhe një rangim skandaloz i USHT

Universiteti Shtetëror i Tetovës (USHT) ka dal shumë dobët edhe në listën e rangimit të universiteteve nga Ministria e Arsimit dhe Shkencës në Maqedoni. Nga rezultatet e publikuara, USHT është i radhitur në vendin e 9 apo në mesin e tabelës nga 20 universitetet e vlerësuara shtetërore dhe private në…

S`ka asnjë zgjidhje për studentët e Luginës në Maqedoni

S`ka asnjë zgjidhje për studentët e Luginës në Maqedoni

Studentët e Luginës së Preshevës në universitetet shqiptare në Maqedoni akoma mbeten pa zgjidhje. Në një takim të djeshëm midis USHT-së dhe Sektorit të Punëve të Brendshme të Tetovës u bë thirrje që studentët të rregullojnë statusin e vendqëndrimit në përputhje me ligjin për të huaj dhe se për këtë…

1 20 21 22