Home » Archives by category » Rajoni (Page 3)

Thaçi: DASH-i rikonfirmon se vendimi për demarkacion ka qenë i drejtë

Thaçi: DASH-i rikonfirmon se vendimi për demarkacion ka qenë i drejtë

Zëvendës kryeministri i parë në qeverinë e Kosovës, Hashim Thaçi, ka mirëpritur raportin e Departamentit Amerikan të Shtetit lidhur me marrëveshjen për demarkacion në mes të Kosovës dhe Malit të Zi. Departamenti amerikan i Shtetit ka vlerësuar sot se shenjimi i vijës kufitare ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi, është…

Kosova teston linjën e

Kosova teston linjën e

    Pala kosovare duket se ka avancuar shpejt në drejtim të linjës së shumëpritur të interkonieksionit të energjisë elektrike drejt Shqiprisë. KOSTT (operatori kosovar i transmetimit) ka njoftuar se ditën e hënë do të bëhet lëshimi i parë testues i rrymës në linjën e re interkoniektive të tensionit të…

Aktakuzë e re për kryetarin e Zagrebit

Aktakuzë e re për kryetarin e Zagrebit

  Kryetari i Zagrebit, Milan Bandiç Nën dyshimin se e ka keqpërdorur pozitën zyrtare duke nënshkruar marrëveshje të paligjshme me kompani lokale në vlerë prej mbi 3.5 milionë dollarësh, autoritetet kroate kanë ngritur aktakuzë ndaj kryetarit të Zagrebit, Milan Bandiç. Bandiç, 60 vjeçar, akuzohet së bashku me pesëmbëdhjetë persona të…

Jahjaga fton për dialog midis subjekteve politike

Jahjaga fton për dialog midis subjekteve politike

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, ka vlerësuar mbarëvajtjen e manifestimit të organizuar nga tri subjekte politike, më 28 nëntor, dhe ka çmuar, siç ka thënë, sjelljen e dinjitetshme të të gjithë qytetarëve të Kosovës në ditën e festës. Opozita ka protestuar të shtunën kundër marrëveshjes me Serbinë për formimin e…

Maqedonia ngre gardh me tela në kufi

Maqedonia ngre gardh me tela në kufi

  Ushtria në Maqedoni ka nisur të ngrejë një gardh me tela në kufirin jugor me Greqinë. Zyrtarët në Shkup, megjithatë, kanë thënë se nuk do të mbyllin plotësisht kufirin për refugjatët që ikin nga lufta. Një zëdhënës i qeverisë ka thënë se qëllimi i gardhit është që “të menaxhohet…