Home » Archives by category » Teknologji (Page 3)

Telefonat ne avion, do te lejohen ndezur vetem per internetin

Telefonat ne avion, do te lejohen ndezur vetem per internetin

Agjencia e Sigurisë së Aviacionit Evropian në Gjermani ka nxjerrë udhëzime të reja, kjo përsa i përket përdorimit të telefonit në avion. Telefonat dhe tabletat do të përdoren për internet WI-Fi, por jo për të folur gjatë udhëtimit. Disa kompani fluturimesh Evropiane kanë filluar që të lejojnë përdorimin e internetit…

Te rinjte dhe teknologjia

Te rinjte dhe teknologjia

Duke pas parasysh faktin se të rinjtë gjithnjë e më shumë janë të ekspozuar ndaj teknologjisë siç janë : kompjuterët, telefonat mobil të quajtur smartphone apo edhe çfarëdo mjeti tjetër që bënë të mundshëm komunikimin apo edhe qasjen në rrjetet sociale atëherë detyrimisht ne duhet të mendojmë për një lloj…

Facebook miliarda dollar- internet per te gjithe!

Facebook miliarda dollar- internet per te gjithe!

Shefi ekzekutiv i kompanisë Facebook, Mark Zuckerberg ka deklaruar se po bën përgatitje për shpenzimin e miliarda dollarëve për të arritur qëllimin për të sjellë shërbimin e internetit tek çdo person në planet. “Ajo çka neve na intereson është që të lidhim me njëri-tjetrin të gjithë njerëzit në planet. Edhe…

Lenovo prezanton syzet e mençura

Lenovo prezanton syzet e mençura

Lenova ka prezantuar një prototip të syzeve të mençura që pritet të rivalizojnë Google Glass. Kompania është duke shpresuar që me pajisjen e publikuar të shtunën të rivalizojë Googlen që tashmë ka zgjeruar tregun me syzet e suksesshme Google Glass. Ndryshe nga Google, Lenovo në syzet e reja ofron një…

Si të zhdukësh të dhënat e tua nga Google

Si të zhdukësh të dhënat e tua nga Google

Një gjykatë evropiane u ka dhënë njerëzve “të drejtën për t’u harruar”, duke detyruar “Google” dhe motorët e tjerë të kërkimit të heqin linqe të caktuar nga rezultatet e kërkimit. Por çfarë lloj gjërash njerëzit duan të harrojnë? Nga Chris Stokel-Walker, BBC Mario Costeja Gonzalez dëshiron që “Google” të mos…

Zbulohet imazhi i iPhone 6

Zbulohet imazhi i iPhone 6

Pas një vale konceptesh që përpiqeshin të parashikonin se çfarë pamje do të ketë iPhone 6 e kompanisë Apple, duket se kanë rrjedhur imazhe të projektit të vërtetë. Fotot e postuara në rrjetin social kinez Weibo mendohet të jenë nxjerrë nga një person I brendshëm që mbetet anonim. Megjithëse imazhet janë jo të qarta, mund…

Europol: Interneti i hapur mbart rreziqe

Europol: Interneti i hapur mbart rreziqe

Informacioni i rëndësishëm nuk duket të transmetohet përmes rrjeteve të internetit pa valë për të shmangur rrezikun që hakerët ta vjedhin këtë informacion, paralajmëroi zyrtari më i lartë i krimit kibernetik të Europës. Troels Oerting, kreu i qendrës së krimit kibernetik në Europol, tha se njerëzit duhet të dërgojnë të…